Prāta vētra

Kaut arī latviešu rockers “Prāta vētra” nekad neuzvarēja Eirovīzijas dziesmu konkursā – viņi beidza trešo vietu 2000.gadā – tomēr tie ir viens no nedaudzajiem konkurējošiem aktiem, kas pēc ticības iestāšanās ir izveidojuši ticamu starptautisku klātbūtni. Jonathan King, angļu pop impresario, aprakstīja tos kā “konkursa krēmu. Viņi bauda sevi, viņi smaida uz skatuves, un šai dziedātājai ir šāda charizma, tāda zvaigžņu kvalitāte.” Citi labi pazīstami cienītāji ir Bob Dylan, Anton Corbijn un Michael Stipe, savukārt grupa ir izbaudījusi Eiropu aiz Depeche Mode, R.E.M., Rolling Stones un Cranberries.

Prāta vētra veidota Jelgavā, Latvijā 1989.gadā, ap bērnības draugiem Renārs Kaupers, Jānis Jubalts, Gundars Mausevics, Kaspars Roga un Maris Mihelsons. Grupas sākotnējais nosaukums bija Prata Vetra; Prāta vētra ir angļu valodas tulkojums, kas pieņemts gadsimta mijā, jo grupas slavu sāka izplatīties ārpus Latvijas. Prāta vētra izlaida savu pirmo singlu “Jo Tu Nāk” (jo jūs atnācāt) 1992. gada nogalē, apmēram tajā pašā laikā, kad viņi beidza devīto vietu Latvijas talantu izstādē “Michrophones”. Viņu debijas albums “Vairak Neka Skaïi” (vairāk nekā skaļi) sekoja 1993. gadā – tāpat kā lielākajā daļā vietējo albumu, tas tika izlaists tikai uz kasete, lai gan kopš tam parādījās kompaktdisks. To pavadīja hit “Ziema” (Ziema). Limited Edition EP, Vietu Nav (nav vietas) sekoja 1994. gadā, pirms 1995. gada vislielākais trieciens bija “Lidmaðînas” (Lidmašīnas). Prāta vētras otrais albums, 1996. gadā Veronika, nostiprināja sākotnējos panākumus, radot hit singlus “Dârznieks”, “Apelsīns”, “Dziesmu dziesmas Es Dziedasu Tev” un “Ciekuri”, savukārt nākamā albuma degustētājs “Tavas Mājas Manâ Azotç “(Zem Mana spārna ir tavs mājs) vairāk nekā divus mēnešus pārsniedza Latvijas karti.

1997. gadā sekoja LP Viss Ir Tieði Tâ Kâ Tu Vëlies (Viss, kā jūs vēlaties), kopā ar citiem hits “Mans draugs” un “Neatgrieðanâs” (bez atgriešanās). 1997. gadā grupa tika filmēta arī VHS Prata Vetra Par Sevi Un Reiganiem. Pēc tam, kad viņi parakstīja galveno etiķeti mikrofonu, prāta vētras ceturtais albums “Starp Divâm Saulèm” kļūs par viņu pirmo starptautisko albumu “The Suns”. Ierakstīts Zviedrijā un Dānijā, tajā piedalījās ne mazāk kā pieci hit singli, ieskaitot titulu “Puse no sirds”, “Lec” (“Try”), “Prom Uz Siltajâm Salâm” ( “Vai tas nav smieklīgi”) un “Tu izvçlçjies Palikt” (“Laipni lūdzam manā zemē”). Lai gan “Prāta vētras” jau sen ir nodibinājušies savā dzimtenē, ar Eirovīziju un vienīgo “Manu zvaigzni” viņi izteica savu zīmi aiz tās – tas tika izlaists 18 pasaules valstīs, tostarp U.K., Vācijā un Skandināvijas valstīs. Kompānija “The Best of Brainstorm” no 1989. līdz 1999. gadam ļāva jaunajiem faniem iepazīties ar grupas vēsturi, bet “Prāta Vētra” sāka strādāt pie savām piektajām LP, 2001. gada Kaíņs, Kurš Atteikâs Nr. Jûrasskolas (Online), kas Polijā gāja zeltu, ar vienīgais “Varbūt”, kas paceļas.

2003. gadā tika izlaists koncerts “Dienas”, “Kad Lidlauks Pârâk Tâls” (diena pirms rītdienas), kas ierakstīts ar producentiem Alex Silva un Steve Lyons. Anton Corbijn izstrādāja albuma piedurkni. Arī šogad “Prāta vētra” kļuva par pirmo latviešu grupu, kas jebkad izlaida koncertdisku DVD, pēc Dienas, Kad Lidlauksa Parka Talsa tika nošauts Rīgā grupas jaunākās tūres pēdējā naktī. Kopš tā laika otrais DVD disks Kakens Kurs Atteikas Nr Jurasskolas, kurš no 2001. gada uzņēma televīzijas koncertu, kopš tā laika ir pievienojies plauktiem. Diemžēl šīs grupas pieaugumu pārtrauca basģista Gundara Mausevics nāve 2004. gada maijā notikušajā autoavārijā. Četru šuržu albums – septītā grupa – tika veltīta viņa atmiņai. Kopš tā laika Brainstorm ir ļoti ātri atjaunojis savu ceļu uz Eiropu.